asd 

Čína nás hodně překvapila. Když na ni přišla řada, ani jsme sem vlastně nechtěli jet. Především z obavy, že ubytování a doprava bude nad naše finanční možnosti a nikde se nedomluvíme anglicky, což je v zemi obrázkového písma v krizových situacích dost zásadní problém. Druhá obava se nám velmi brzy potvrdila. Teď jsme ale rádi, že jsme ji nevynechali. Čína je nádherná země s úžasnou přírodou a nespočtem zajímavých míst. Aby ne, když je velká jak Evropa! Můžete sem jet desetkrát a nikdy neuvidíte všechno. Velkým plusem je pro Čechy velmi příjemná cenová hladina. Co se týče oblečení, jídla, suvenýrů, můžete popustit uzdu své fantazii, protože tady si to můžete dovolit všechno a to téměř v jakémkoliv množství. Kdyby se odsud vystěhovali všichni Číňani a nastěhoval nějaký jiný, míň nechutný národ, byla by to země číslo jedna, kam jet na dovolenou snů.

Lidé:
Čínskému lidu jsme na chuť moc nepřišli. Nevím, co přesně nám na nich nesedělo, snad to byla jejich necitlivost vůči čemukoliv (tak trochu jako naprogramovaní roboti), z ničeho si nic nedělají a když si od nich nekoupíte věc, kterou se vám snaží vnutit, pošlou vás často i do prdele, samozřejmě v čínštině, aniž by o tom za 10vteřin věděli. Samozřejmě bylo i několik vyjímek, ale v naprosté většině případů frčela neohleduplnost, ať už v podobě hlasitého řvaní ve vlaku, strkání na ulici nebo předbíhání za každou cenu ve frontě. Mě dokonce předběhla nějaká babka na záchodě, ač jsem stála přímo u kabinky nalepená na dveřích a připravená vyrazit hned, jak se kabinka uvolní. Nicméně se přihnala babka, agresivně mě odstrčila a vsoukala se tam jako první. Když se mi to stalo podruhé za sebou, nasraně jsem práskla dveřma od kabinky tak, že už pak nešli zavřít a to zůstala čumět celá další fronta Číňanek, proč že jsem  jako naštvaná. Předběhnout si mě už nedovolil nikdo.

Kapitola sama o sobě je Číňané a stolování. Tolik srkání a říhání co tady za jeden oběd u nás člověk nezažije za celý rok. O bordelu, co po nich zůstává nemluvě. Navíc skoro všichni Číňani potahují sopel, chrchlají jako o závod a občas to flušou ven. Když jedete v buse a několik hodin za váma stařík honí v krku chrchel, začnete mít už strach, kdy vám to hodí za krk. Spát se u toho nedá, jíst se u toho nedá už vůbec, jediné co vám zbývá je MP3 přehrávač. Tolik hudby jako v Číně jsem zatím ještě jinde nenaposlouchala. Jinak co se čistoty týče, musí se nechat, že na tom Číňani nejsou vůbec špatně (mimo chování na toaletách - katastrofa)

Další věcí je množství prostitutek. Tolik výkonných pracovnic nejstaršího řemesla těžko najdete někde jinde. V každém hotelu jsme měli zásobník s velkým výběrem šprcek od těch vroubkovaných až po svítící neonové, vibrátorky a leták s telefonním číslem na Eskort servis. Nevím, jestli jsme se pohybovali jen ve špatných čtvrtích nebo to tak vypadalo všude. Každopádně jsme nabyli dojmu, že Čína je jeden velkej bordel. Na deseticentimetrových podpatcích tu přitom nechodí jen ony. Trápí se s nimi celá polovina Číňanek, a tak je už v poledne můžete vidět, jak se shrbené belhají a sotva jdou, jen když můžou nosit ty krásné botičky a vyhoupnout se o 10cm výš.

U malých dětí tu frčí rifle a la „Roztržená prdel“. Přes celý rozkrok zepředu dozadu jsou rifle rozstřižené, aby si dítě mohlo ulevit kdekoliv bez složitého sundávání.Někdy praktické, když byla ale zima, hodně jsme ty děti litovali. Obvzláště chlapečky, jimž venku mrzl jejich budoucí nejdůležitější orgán.

Ubytování:
To nás mile překvapilo. Standart je zde za přijatelnou cenu kolem 250-350Kč za dvoulůžák– pěkný čistý a prostorný pokoj, pohodlné velké postele, internet zdarma na pokoji, taktéž varná konvice s hrníčky a čajem – skvělá věc, když máte stejně jako 98% Číny rádi instantní nudle v kelímku. Koupelna krásná se vším co potřebujete k hygieně. Každý den vám dodají nové kartáčky na zuby s minipastou, nové šampóny a sprcháče, nový toaleťák. Toho si obvzlášť vážíme po měsíci stráveném v Indii, kde na hotelech nebyl k mání a v obchodech stál skoro jako nové Ferrari.    

Jídlo:
Byli jsme dost v šoku, že se tu nevaří pokrmy, na které jsme zvyklí z čínských bister u nás doma. V levných pouličních jídelnách a restauracích málokdy najdete v jídle víc jak jeden pidikousek masa, zato spousty zeleniny. Zase na druhou stranu co byste chtěli za 10Kč, že? Jinak klasika rýže a nudle. Celkově je tady ale jídlo chutnější než v zemích, které jsme projeli dosud. Hodně jsme si pochutnali na pekingské polívce nebo opravdu výborné bylo hovězí restované s chili papričkami a česnekem či obalované vepřové nudličky v sladkokyselé omáčce.  A samozřejmě nesmím vynechat bezkonkurenční pekingskou kachnu :) Chce to holt tady pobýt delší dobu a s jídelníčku tlustého leckdy jako bible ochutnávat a ochutnávat a zjistit, co je dobré a co ne. To je ale práce na několik měsíců :) Jinak, v Číně se jí „společně“. Objednává se hlavní jídlo, často s masem nebo rybou, které vám přinesou doprostřed stolu ještě na pekáči, pod  nímž je zapálený vařič, aby bylo jídlo uchováno teplé. K tomu několik talířků s různě upravenou zeleninou, houbami, omáčkami a kdovíco ještě a pak každý nafasuje vlastní mističku s rýží a nabírá si k tomu podle gusta. Na Číňanech je vidět, že jí opravdu rádi a že si to umí vychutnat, to nám bylo velmi sympatické.

Závěrem je potřeba dodat, že se sem určitě budeme chtít vrátit. Asi hlavně proto, že ať si vyberete jakékolev lákadlo Číny, vždy to stojí zato.

 

 

Zpět