DR - Santo Domingo - Den 21 - 23 

Den 21 - Den 22

Ruka už mi po několika dnech odpuchla, děti spí a já se jen tak povaluju na gauči v malém apartmánu v Santo Domingu. Koukám oknem dolů na ulici. Každou chvíli tu cinká nějaký pojízdný obchod, s vajíčky, zeleninou, pečivem. Tak co napsat zase pár řádků?

Přejezd do Santo Dominga byl náročnější kvůli silnému dešti. Vidět bylo na pár metrů, na dálnici nepříjemné kaluže. Minuli jsme i jednu vážnou nehodu, kde to ošklivě odnesl jeden motorkář..  Ubytování jsme ale našli rychle a hned vlítli s dětmi do bazénu. Samík se se mnou konečně odvážil plavat a moc se mu to líbilo :)

První noc ale neproběhla úplně podle našich představ. Náš apartmán sousedí skrz prosklené dveře s apartmánem majitele, kde byla půl noci puštěná televize na plné gule, neustále se blikalo a do toho se přidala hlasitá párty v nedalekém parku... Kluci naštěstí spali jako šutři, my s Peťou moc ne. Jsme rozhodnutí to tu vypovědět a přesunout se jinam, už máme vyhlédnutou náhradu. Majitel nám ale nabízí lepší, 3x tak velký apartmán v samostatném patře na zbytek pobytu zdarma, když zůstaneme. Je to velmi příjemný a pomocichtivý muž, nedá se odmítnout.

První den věnujeme skoro celý prohlídce Botanické zahrady (Jardín Botanica). Takto rozlehlou botanickou zahradu jsem ještě nikde neviděla... Autem nám trvalo skoro 15min, než jsme ji celou objeli, abychom našli vchod asi 10metrů nalevo od místa, kde jsme začali zahradu objíždět vpravo. Vstup asi 250Kč za všechny, vláček v ceně.

Botanická zahrada je perfektní, ani nevím, co se nám tu líbilo nejvíc, vše bylo skvělé. Kluci by určitě řekli rybníčky a vodotrysky. Možná vodní želvy, které se před námi vždy vynořili zničehonic pokaždé, když jsme se naklonili nebo dřepli k nějakému rybníčku. Mě se hrozně líbilo naprosto opuštěné a řekla bych i trochu chátrající arboretum bromélií. Vyhlášená je nádherná zahrada orchideií. 

Součástí botanické zahrady je i uzavřené Motýlárium (50Kč za všechny mínus jedny sušenky, které si tu Samík vzal). Poletuje zde spousta druhů motýlů, sosáčkem se krmí na zavěšeném ovoci. Klukům jsem konečně ukázala, co je to ten kokon, který figuruje v našich pohádkách a všichni jsme se tu nasmáli u rybníčku přeplněného kapříky, když jim Peťa hodil nejdřív drobenku ze sušenek a pak do vody strčili ruce kluci. To byl vřískot. Prsty měli ožužlané ze všech stran :)

No a japonská zahrada na závěr, to byla třešnička na dortu! - viz. foto. (po návratu domů)

https://www.replicasuizosdelujo.com/cat%C3%A9gorie/rolex/

Den 23

Dnes jsme se rozhodli vydat do Dominican Republic National Aquarium. Jedeme asi 10km po pobřeží a já nevím, kam se koukat dřív. Obrovské vlny tříštící se o skaliska a tryskající v gejzíru do výšky i 10m. Monstrózní zaoceánská loď. Zvedací most. Po celém pobřeží zbytky původního opevnění. Překrásně pomalovaný 40m vysoký obelisk Obelisco Macho na jednom kruhovém objezdu (z r. 1937, na obelisku jsou znázorněny 3 odvážné ženy, jež bojovaly proti kruté Trullijově diktetuře a byly zavražděny).

Musím udělat aspoň fotku pobřeží Santo Dominga! Je to úžasný pohled! Peťa mi zastaví na první odbočce, cvak cvak a už je tu usmívající se voják se samopalem. Vojenská zóna. Aha. Tak jsem ráda, že na mě udělal jen tytyty a nezavřel mě. Zamávám mu a jsme pryč. A pak maják. To už jsem to nevydržela a museli jsme jít prozkoumat alespoň ten. :)

U majáku vidím v dálce nějakého ptáka s podivně velkým zobákem. To může být jedině pelikán. A taky že jo! Můj první pelikán ve volné přírodě, kousek ode mě loví zrovna v moři nějakou rybu. Za chvíli jsou tu tři! Příboj je neuvěřitelně silný. V pobřežních skalách jsou průduchy na pevninu, kterými voda tryská v gejzírech pokaždé, když přijde větší vlna. S Danečkem u jednoho takového stojíme, posloucháme ten hukot a vřískáme, když voda vytryskne.

Slunce začíná být vysoko a tak se přesouváme do Akvária. 

Hned u vchodu nám učarují metr velké mořské želvy, karety. Ve vedlejším, volně přístupném jezírku jsou další, menší a Samík tam hned zkoumavě strká prst, tak tak, že ho želva nekousla... A hurááá k velikánské kostře velryby... Akvária pěkná, trochu jsem se dovzdělala, co se týče místních druhů ryb :) Byla jsem nadšená z velkého akvária s kapustňáky, které jsme málem minuli. Voda tu byla dost zakalená a na kapustňáky nás upozornil jeden muž z personálu. Mimochodem, co se personálu týče, opět tu připadali zhruba 3 zaměstnanci na jednoho návštěvníka :) No, aspoň někdo tu byl.

V jednom akváriu jsou k vidění i žraloci a prostředkem budovy vede náš oblíbený prosklený tunel. Kluky ale více zaujali houpací lavičky a dva metroví  leguáni volně pobíhající po wholesale nfl jerseys zahradě akvária. A samozřejmě dětské hřiště. Tématicky zpracované. Je tu domeček ve tvaru mangrovového stromu, houpačky s delfíny, bazén s umělými velrybami. Moc pěkné.

Krátká zastávka na pizzu.

Po průjezdu ulicí, jež tu slouží jako obří ruční automyčka a troše couvání zase zpět do protisměru se ocitáme u jeskyně Los Tres Ojos v parku Mirador del Este. Tato zastávka je pecka! Vstupné 200pesos/dospělí, děti do 12let zdarma. Sotva vejdeme do parku, čeká na nás "studna" se schody kamsi dolů. Rázem se ocitáme v obrovitánské "open-air" jeskyni s krápníky a třemi tyrkysově průzračnými jezírky. Tres Ojos replicas relojes de lujo en españa v překladu znamená tři oči - tři jezera. Uprostřed jeskyně je pohádkový prales s gigantickými kapradinami, mezi krápníky tu visí liány. Loďkou se můžete dostat ještě do čtvrté jeskyně,  kde je to snad ještě pohádkovější. Jako cesta do středu země a za pokladem Inků dohromady. 

Doma probíhá stěhování do většího apartmánu, osvěžení v bazénu a taky bych ráda navařila,  ale v novém nejede zase pro změnu plyn.  Majitel někde v čudu a my hladoví.  Naštěstí je ještě odemčen náš starý apartmán,  a tak Peťa lítá  co chvíli tam s nějakým hrncem či přísadou. Pohodlné asi jako spodni prádlo ze šmirglpapíru. Naštěstí je plyn večer zprovozněn, a tak už zítra bude vše snad ok :)

Zpět