DR - La Romana - Den 26 - 28 

Den 26 

Tak, Peťa se jal uspávat děti k odpolednímu spánku, a to je moje chvíle. Dát si sprchu, vyřešit objednávky (neb moje podnikání v ČR stále běží) a napsat další článek.

Po příjezdu do La Romany se nám velmi ulevilo. Místo rezervovaného jednoho pokoje jsme dostali apartmán v samostatném malém domečku s kuchyňkou a postelí navíc. A to jsem si říkala, že akorát využiji to nafukovací lehátko od Rusů... Vše skromné, ale funkční, což je příjemná změna.

Po nezbytném vybalení věcí do ledničky se hned vrháme do bazénu. Je tu kolem malá tropická zahrada a každou chvíli kolem nás frnkne nějaký kolibřík, aby se nakrmil na orologi replica italia orchidejích, jež jsou tu vysázeny. Je to krása! Děti objevili v jezírku želvu (původně ulovenou v nedaleké řece), která prý pravidelně jedenkrát do měsíce seskočí z metrové zídky jezírka a jde si zaplavat do bazénu :) Taky tu mají rybky, 6 psů, 5 koček, 100 andulek, agapornisů a korel, 1 000 000 ještěrek a houpačku. Myslím, že dětem se bude líbit :)

Den 27

Náš první den v La Romaně jsme se rozhodli vyrazit na nějakou pěknou pláž, protože po týdnu v horách a pěti dnech v hlavním městě nám moře začíná chybět... A tady jsme narazili poprvé (a bohužel ne naposled) na velký problém této oblasti - závory. Dvě nejhezčí pláže této oblasti (Minitas Beach a Playa El Caleton) jsou situovány v Casa de Campo, což je obrovská uzavřená oblast - asi nějakých spolčených resortů. Všechny přístupové cesty střeží závory s hlídači a pro vstup potřebujeme prý identifikační kartu orologio falso italia s oprávněním ke vstupu. Hmmm... Anebo, jak se mi teď dodatečně podařilo zjistit - zaplatit vstupné 25USD/osoba/jednodenní vstup do areálu. Tak to padá i náš další záměr navštívit vesničku umělců Altos de Chavon, která je rovněž v této oblasti.

Jediná další VEŘEJNÁ pláž poblíž je Playa publica de la Caleta, a tu také končíme. Pláž není nic moc. Do moře vlezete skrz rozeklané kamenné podloží dost zle, pláž je plná ostrých kamínků i skleněných střepů. Přesto zkouším šnorchlovat... 

Nooo, určitě to tady není relaxační šnorchlování pro začátečníky... Plavete v mělké vodě, všude kolem vás ostré kameny, ježci a velké vlny. A také malé projíždějící loďky místních. Ale vidět se něco dá. I půlmetrové ryby. Mě potěšila jedna nádherná, brilantně maskovaná ropušnice :)

Odpoledne se cítíme už jaksi unavení, a tak skypujeme domů a pak zůstáváme u pěkného hotelového bazénu, jen tak lelkujeme, pozorujeme a fotíme kolibříky, odpočíváme. Děti se vyvalují na lehátcích, v bazénu a zalívají snad celou zahradu kolem. Také se mi daří navařit na další dva dny, to je obrovská úleva :)

Den 28

Brzy ráno vyrážíme do Bayahibe - známá plážová oblast s krásným červeno-bílo pruhovaným majákem. Ale hádejte co: Resorty a závory. Maják jsme díky nim ani neviděli - žádnou nezávorovanou cestu jsme nenašli. Jediné místo, kam jsme se dostali byla Playa Publica Bayahibe. Odtud také nelze přejít přes sousední pláže nikam jinam, jsou tu hlídači...

Jen jsme totiž tuto pláž viděli, zkřivil se nám úsměv na tváři... spousta lodí, jež přímo odtud vyplouvají na Ostrovy Isla Catalina a Isla Saona, mraky turistů a mezi nimi naháněči s leguány na rukou, kteří se Vám za úplatek snaží vnutit fotku s tímto tvorem. Tak to není místo pro nás... Ačkoliv jsme tu dostali celkem zajímavou nabídku na all inclusive celodenní výlet lodí na Isla Saona nakonec za 100USD/všichni, což mi přišlo vzhledem k okolním cenám pěkné. Obávám se ale, že to jednak už kvůli dalším plánům nestihneme a jednak bychom za ty peníze viděli jen další pláže (i když moc pěkné).

Jedeme zkusit štěstí jižněji na Dominicus Beach - závory. Nakonec končíme až na rozbořené silnici přímo na hranici národního parku Parque nacional del Este a to je trefa do černého. Kouknem, usmějem se a je nám to jasné. Tady budem celé dopoledne. A zítra taky!  Malá opuštěná plážička sousedící contrefacon louis vuitton s luxusní pláží nějakého posledního resortu před národním parkem. Uprostřed altánek se stoly a lavicemi a dokonce funkční zásuvkou. Moře tyrkysové s vyzývavými tmavými skvrnami, jež předpovídají skvělé šnorchlování. A 20m za pláží začíná stezka do národní parku plného ptactva. Perfect!!!

Šnorchlování  je asi tak 10x lepší než moje nejodvážnější představy... Ony tmavé skvrny jsou potopené vlnolamy ve tvaru děrovaných zvonů. Obrostlé korály, v každé díře ryba nebo ježek orologi replica a každých pár metrů jsme narazili na nějaký skvělý objev: Přes metr dlouhá muréna, jen tak se vyvalující na písku. Obrovský horizontálně placatý korál a pod ním tak 100 dvaceticentimetrových modro-žluto pruhovaných ryb,  hejna ryb Sergeant Major, i řada klipek a bodloků, kněžíků... pak nááádhernááá půlmetrová trubkotlamka... Velké kolonie sasanek.... No prostě pecka! :) Jen že se nám zrovna podělal podvodní foťák... :( Peťa dnes zkusí sehnat alespoň podvodní pouzdro na náš záložní kompakt...

Zítra zas... :)

Odpoledne se přesouváme do přístavu jachet v La Romaně. Opět závory. Naštěstí se nechá hlídač obměkčit úsměvem a replica uhren prosíkem, a tak si můžeme udělat krásnou procházku přístavem. Cestou nám dělá společnost další z pejsků, který tady patří asi všem. Z toho má radost hlavně Daneček. Láká ho na tyčinky :) Přístav malý, pěkný, s těmi nejluxusnějšími jachtami i s těmi děravými. Hravě jsme zodpověděly další stovku Danečkových otázek a pak se přesunuli do centrálního parku v La Romaně.

Park nás už dříve zaujal velkou sochou papuška, a tak tu necháváme kluky vyběhat a vyskákat... Takto navečer se v parku schází Dominikáncki, aby si na malých pouličních skládacích stolcích a improvizovaných židličkách zahráli dámu, karty a domino. Přísahám, že jsem nikdy nikoho neviděla takto zuřivě hrát domino, asi že to bylo o peníze. A to míchání kostek... Hbité prsty, profi-rychlost. Dokonalý Domino-face při hře. 

Kluci u vedlejšího stolku s kartami mi i nadšeně zapózovali pro fotku a už se mi nesla židle :)

Jednoduchý a krásný večer jsme zakončili empanadou v Mama Empanadas :)

 

Zpět