Mexiko - Bat Cave, rezervace Calakmul 

Den 20

Dnes jsme měli původně před sebou volný flákací den v Palenque. Nakonec jsme si říkali, co tam budem dělat a  místo toho strávili radši dalších 6hodin v autě :). Tři hodiny zpět do města Escárcega, kde jsme si zašli na oběd do Burger Kingu (díky Bohu za ty dary, že replicas de relojes dnes nejsou placky) a pak se ubytovali na hotýlku a rovnou tam hupli do bazénu…

 

A pak jsme také neodolali a ještě jednou se vrátili do Rezervace Calakmul – hodina a půl cesty tam a hodina a čtvrt zpět… Daneček se dnes naučil všechny místní dopravní značky, šikula.  A cestou nám je všechny pojmenovával. Úplně všechny. Těsně před cílem jsem jednou polovinou mozku intenzivně přivolávala to, abychom tam už byli a tou druhou marně vzpomínala, kam že jsem to dala ten paralen.

 

Minule jsme v rezervaci už nestihli jednu lákavou událost – každodenní výlet asi 3milionů netopýrů (7 různých druhů) z jeskyně na večerní lov. A že jsme se vrátili, to byl ten nejlepší nápad, jaký jsme mohli mít. Zážitek na celý život.

 

Jeskyně Bat Cave není od hlavní silnice nijak značená. Nachází se mezi 106tým a 107mým kilometrem (kousek před tím narazíte na costume cosplay pas cher značky u silnice Pozor netopýři) a poradil nám ji jeden místňák. Tam je malý plácek na zaparkování (obvykle se tu sejde 5-6aut) a pak se jde kousek po úzkém chodníku v džungli. Dojdete k hluboké propasti a na jejím dně se nachází 800m dlouhá jeskyně, kde bydlí zhruba 3miliony netopýrů. Každý večer po západu slunce – u nás to bylo v 17:40 - se z jeskyně vyrojí oblak netopýrů a ve spirále vylétává vzhůru z propasti. Celé představení trvá asi 10minut a je to teda neuvěřitelná podívaná.

 

Stačí se naklonit nad propast a ucítíte pěkný netopýří smrádek guana. Pak se objeví pár prvních netopýrů u ústí jeskyně, ale létají jen ve stínu vchodu, čekají na západ slunce. A pak to příjde. Vyvalí se najednou tísíce, statisíce netopýrů. Stoupají vzhůru a plní celou propast, džungli kolem vás, oblohu. Ten fičák vám nahoře u okraje pěkně vyfénuje vlasy. Pár netopýrů unikne z hlavního mračna a přijde Vás pozdravit, tak jako Danečkovi frnknul těsně kolem břicha a ten z toho byl vyjevenej až domů :) A dole z jeskyně zatím vylétávají další a další statisíce netopýrů…

 

Kdo nezažije, těžko si tu monstrózní podívanou představí.

 

Cestou zpět nám přes cestu přebíhá vypasená vačice, takže dnes to máme zase safari se vším všudy :)

 

Rolex Replica Watches

 

 

 

Zpět