Bosna a Hercegovina - Visoko - turistický mega fake 

Den 6

Nacpat věci do auta, dvě pusy od majitelky domu, a do navigace Visoko. Rádi bychom zde skoukli poměrně kontroverzní bosenské pyramidy. Máme to koneckonců po cestě do Sarajeva.

Volíme cestu mimo placenou dálnici. Vede paralelně s dálnicí a její kvalita je více než dobrá. Aspoň první polovinu cesty. Pak začínají špatně průjezdné vesnice a časově se to celkem natahuje. Bavíme se různými bosenskými názvy a nápisy kolem cest. 

Replica Watches Byli tam tutovky jako "Kakaj" nebo pití se tu řekně "piča" a minuli jsme velký sklad s rudým nápisem Velkoprodejna PIČA. Na toto téma jsme rozvinuli i duchaplnou diskuzi. Od minula mě trápilo, že když si dám v restauraci nealko, jsem "nealkoholická piča". Já bych si i to pivo dala, ale pak budu zas "alkoholicka piča". Peťa diskuzi uzavřel s tím, že to nemám už řešit, že tady jsem piča tak jako tak.

Pak třeba cedule "Domácí paradajz - 1,5km". Hned mám jasného favorita - to budou erotické služby. Anebo rajčata, za tu cenu. Noooo, ale zas... kdybych před chvílí neměla v jednom nákupním centru espresso s vodou dohromady za asi 14Kč, dala bych za rajčata ruku do ohně. Takhle si nejsem úplně jistá.

Pak nás cesta vede rovnou prostředkem velkého uhelného překladiště a jsme ve Vísoko.

V roce 2005 prohlásil bosenský businesman Sam Osmanagich (nyní žije v Texasu) několik kopců v okolí Visoko za pyramidy. A to ne ledajeké. Rovnou největší člověkem vytvořené pyramidy na světě. Tuto jeho domněnku ale v následujících letech popřeli jak archeologé, tak geologové. Nicméně, fáma o pyramidách již nastartovala v repliche orologi italia regionu přísun turistů, a tedy i peněz.

Sam Osmanagich navzdory všem věděckým studiím však pokračoval ve svém. No a pak to pro mě začíná být celkem psycho. Jeden z kopců - dnes prezentovaný jako Pyramida slunce - tvarově opravdu upravil, aby vypadal jako pyramida, tedy čtyřstěnný jehlan. V jednom ze sousedních kopců vyhloubil podzemní labyritny, které vydává za původní, tisíce let staré chodby. Rovněž nedaleko vybudoval "archeologický park". Asi by v přetváření místní krajiny pokračoval, kdyby mu to nezatrhla Asociace arecheologů - v obavě z poškození těch opravdových místních nalezišť z doby římské říše.

A co je ještě větší psycho - turisté sem opravdu jezdí ve velkém se na pyramidy dívat, aniž by o jejich "původu" cokoliv věděli. Prostě autobus doveze turisty podívat se na pyramidy. Tečka. Oni pak procházejí malé muzeum, lezou na Pyramidu slunce, kde stojí mimochodem hospoda, platí drahé vstupné do labyrintů a hltají každé průvodcovo slovo. Úplně se zde setřela hranice mezi fikcí a realitou. Potkali jsme zde např. i rodinu Pražáků, kteří sem přijeli na týden na dovolenou a hrozně se jim "pyramidy" líbily. Dokud se Peťa nezmínil, že je to celé fake, že jsou to prostě jen kopce. Výraz na tváři jim ztvrdnul a pak už nepovídali nic.

I my jsme v naději něčeho opravdového (např. římských nalezišť) zaplatili vysoké vstupné 280č/osoba a vydali se do podzemních chodeb. Čekal nás suverénní výklad, jak jsou zdejší pyramidy daleko větší než ta Cheopsova v Egyptě nebo mayské pyramidy v Mexiku. Koukala jsem s otevřenou pusou. To vážně? Chce srovnávat tenhle zalesněný kopec s krásou mexických pyramid? Ví on, že to není skutečná pyramida? Jistojistě. Dál už byl výklad asi takovýto: tento tunel je z přírodních materiálů, z takových a takových šutrů, jejich stáří je takové, někdy tvoří krystaly, některé vydávají negativní energii, můžete si šáhnout :) A pozor, zde je velký šutr vejčitého tvaru. A zde šutr, jež byl objeven při vyklízení (=kopání) chodby v roce 2007 a jsou na něm runy. Bohužel stáří run samotných není orologi replica uvedeno omega replica italia (tipla bych tak 2008). Pak narazíte na začátek další chodby, který se jim už asi nechtěl kopat (ačkoliv nám bylo tvrzeno, že chodby mají dohromady více než 40km) a tak zaznělo jen, že stáří tohoto tunelu je podivně jiné, ale důvod toho je neznámý :) Dále, že tady dole se lépe dýchá, ale kvalita vzduchu je zase horší... A pozor, tady v této komoře je nadmíru pozitivní energie a všichni se tam musíme namačkat, abychom ji cítili. Všichni byli konsternovaní neurčitým výkladem.

Mě už ale došly nervy. Sebrali jsme se a sami jsme se vrátili zpět ke vchodu. Peťu zaujala má myšlenka, že by nám měli za tyhle švindly vrátit peníze, a tak se sebral a odešel do prodejny lístků. Chvíli čekal, až si paní před ním koupí za 20euro kámen z labyrintu s pozitivní energií, a pak už na nás zamával bankovkami. Paní v pokladně se mu prý ještě omluvila. Hmm, tak jsme se aspoň zadarmo schladili, venku je 35stupňů.

Jdeme ještě skouknout slavný archeologický park, mělo by tam být i dětské hřiště. No, nese se to v podobném duchu. Archeologické památky tam nenajdete žádné. Jen podivné obrazce na zemi poskládané ze šutrů, jež vysílají energii země. Blábol nad blábol. Jinak vizuálně je park hezký.

A teď už - Dobro došli Sarajevo.

Richard Mille Replica

 

Zpět