Připravujeme: Izrael 

Tak jsme si říkali, kam vyrazit letošní zimu. Původní plán zněl, že nikam. Daneček už je koneckonců předškolák a ve školce se v předškolní třídě průběžně připravuje na nástup do školy. Dlouhá měsíční či dvouměsíční absence by v kombinaci s jeho častou zimní nemocností nebyly žádoucí.

Pak ve mě ale začal hlodat fakt, že až bude chodit do školy, bude to ještě obtížnější. Tak zda toho přeci jen ještě teď nevyužít... No... Vymyslela jsem dva docela megalomanské cestovní projekty po Národních parcích na západě USA a roadtrip po Panamě a Kostarice, že pak jeden z nich vyberem... Když už, tak zase nějaký extrém, že jo :) A do toho se nám začala prodražovat aktuální rekonstrukce obývacího pokoje. Z původního nového stropu a stěn se nakonec vyklubalo i bourání podlahy, izolace, zateplení a snad už brzy nový vinyl a z původního rozpočtu 20tis bude minimálně 80, olala :(

Tedy i z finanční stránky jsem se repliky hodinek rozhodla pro jakýsi kompromis: První půlku listopadu v Izraeli, po Vánocích nějaký pěkný prodloužený víkend u nás na horách a třeba ještě 10dní někde na Azorech, Kapverdách, co bude... replica watches

Pozjišťovala jsem aktuální bezpečnostní situaci v Izraeli a nějaké letmé info o cenách ubytka. Peťa šel jako pes se staženým ocasem žádat svého šéfa opět o neplacenou dovolenou. A zadařilo se. Neuvěřitelný.

Koupila jsem superlevné letenky z Vídně do Ejlatu: 5870Kč za všechny čtyři, z toho nejdražší bylo jedno 20kilové odbavené zavazadlo 2500Kč. A pak jsem zjistila jak moc drahá země Izrael ve skutečnosti je. Prý nejdražší asijská země. Ubytování, které jsem si původně vyhlídla na prvních pár dní v Ejlatu mělo při bližším zkoumání jeden háček. Nebylo vůbec v Izraeli. Takový detail :) Leželo za velmi blízkými hranicemi v Jordánsku (stejně jako všechna ostatní levná ubytování), což se ukázalo až při větším přiblížení mapy. V Izraeli je vše více jak dvojnásobně dražší. Tak to bude zas díra do rozpočtu :( 

Nakonec vyjde ubytko na 11nocí pro všechny místo plánovaných 12tis na skoro 20tis. No co se dá dělat, že jo... Hlavně, že je to ubytování kvalitní, s kuchyní. Po skouknutí cen jídla v Izraeli si už totiž v hlavě spřádám plán, co všechno si sebou na jídlo povezem odtud a co budu vařit :) Jsem ráda, že už mám to hledání a rezervace za sebou a teď přijde ta krásná část - více rozplánovat, co vše navštívit. A to už mám zas motýli v břiše :)

Však Izrael je jednou z turisticky nejzajímavějších zemí světa!

Izrael má dokonce 3 moře, což pro nás jako vodomilce předurčuje slibnou dovolenou :)  - Středozemní na západě, Rudé moře s korálovým útesem na jihu a Mrtvé moře na východní hranici s Jordánskem. To sice není moře, ale slané jezero, ale i tak :)

Hlavní městem je Tel Aviv.

Na území státu Izrael žijí pospolu Arabové a Židé. Zatímco Arabové jsou soustředěni do legitimních oblastí Izraele, Židé žijí převážně v autonomní oblasti -  ve státě Palestina. Palestina se aktuálně skládá ze dvou samostatných, oddělených oblastí - je to nechvalně známé Pásmo Gazy na západních hranicích s Egyptem a Západní břeh Jordánu včetně východní půlky města Jeruzalém na východě, při hranicích s Jordánskem. Stát Palestinu uznává jako samostatný asi na 100 států světa, nikoliv však Izrael. Situace mezi Izraelem a Palestinou je ostatně značně napjatá dodnes. Kdo chce např. cestovat na Západní břeh, nemá dovoleno k tomu využít mezinárodní letiště v Tel Avivu. Na hranicích Západního břehu a Izraele můžete čekat dlouhé a důkladné vojenské kontroly, ostatně vojáci se samopaly jsou po Izraeli vlastně všude. Z Pásma Gazy byla několik měsíců zpět vystřelena směrem do vnitrozemí Izraele (ač neobydleného) raketa, což vztahy taky zrovna neurovnalo. Zkrátka, konflikt mezi nimi se táhne snad již sto let a má velmi krvavou historii.

Aby těch náboženství náhodou nebylo nějak málo, je tato kolébka Muslimů a Židů také kolébkou Křesťanů. Kdo by neznal izraelský Betlém, kde se narodil Ježíšek, že jo? :) Po celé zemi pak najdete poutní místa, kde Ježíš Kristus kázal, kde vstal z mrtvých či kde jen dával chudým chleba.

Prostě, je to země nadupaná historií, kulturou, naboženstvím a navrch s řadou přírodních krás a já se na ni už moc těším!

Rolex Day Date Replica

 

 

Zpět