Quatemala 

 

Vhodná doba k návštěvě:
Nejvhodnější dobou k návštěvě Guatemaly je suché období mezi prosincem a dubnem, kdy je tu velmi příjemné klima. Návštěvu však můžete naplánovat také na období srážek (nízké ceny).
 
Teploty v oblasti:
Teploty se pohybují během dne mezi 22 až 25 stupni celsia, v noci kolem 13.

Vízum:
Bezvízový styk po dobu 90dnů pobytu. Nutný cestovní pas ČR s minimální platností 6 měsíců.
 
Vstupní a výstupní poplatky:
Při vstupu je vyžadován nákup „Turistické karty“ v ceně 10 USD, které jsou k dispozici na mezinárodním letišti v hlavním městě a na silničních hraničních přechodech. Přihlašovací povinnost pro turisty neexistuje.

Měna a kurz:

Měnou je guatemalský quetzal (GTQ) (je v zahraničí nesměnitelný).

1 GTQ = 2,3443 Kč

 
Dostupnost bankomatů:
Bankomatů není mnoho a většinou jen na VISA.
 
Orientační ceny:

K cenám zboží a služeb (mimo potravin, léků a tiskovin včetně knih) je připočítávána 10 % DPH a v hotelích dodatečná daň 10 % DPH.

Guatemala patří mezi nejlevnější země ve střední Americe. Ubytování v levných hostelech se sežene i pod šest dolarů, v některých backpacker-hostelech za 25 qetzalů (133 korun). Odletová taxa je dvacet dolarů. Ruiny v Copanu přijdou zhruba na sedmadvacet dolarů.

Stravování: v comedores (=prosté jídelny), kde vaří obyčejná jídla za par peněz, cena je kolem 3 USd za oběd. Restaurace jsou dražší, cena jídla je kolem 5 USD. V mnoha městech potkáte celou řadu rychlých občerstvení.


Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):
Jediná guatemalská značka piva = pivo Gallo, licuado (=hustý ovocný koktejl s vodou nebo mlékem) 
 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:

V Guatemale se v poslední době značně zhoršila bezpečnostní situace, často dochází k únosům, napadení a okradení cizinců. Doporučujeme cestovat pouze ve dne, vyhýbat se osamělým místům, atd. Na některých místech(především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat - vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Ve většině případů, je za fotografii nutné zaplatit.

Častá zemětřesení a hurikány.

 
Doprava:
Vozovky včetně silnic dálničního typu jsou v dosti špatném stavu. Extrémně nebezpečná je jízda v noci. Dopravu zajišťují autobusy a mikrobusy. Vozy první třídy spojují hlavní města, ostatní turisticky zajímavá místa obsluhují soukromé minibusy. Do Guatemaly se dá vstoupit i po zemi, například z Mexika, odkud jezdí do země autobusy a vlaky. Autobusy ze Salvadoru většinou jedou až do Guatemala City, zatímco autobusy z Hondurasu končí na hranici. Cestovat po souši z Belize se příliš nedoporučuje, protože cesta je prašná a vede neprostupnou džunglí přes hory.
 
Dostupnost internetu:

Internet nabízí Guatemala k dispozici skoro všude ale v odlehlých oblastech síť často padá. Cena je od 0,80 do 4 USD za hodinu.

Telefon: Nejlevnější volání do Evropy je ze soukromých replica uhren kaufen internetových kaváren. Cena je 0,25 USD za minutu. Na mnoha místech Guatemaly nabízejí hotely a cestovní kanceláře výhodné ceny za volání z pevné linky, cena je asi 0,50 USD za minutu.

Pošta v Guatemale funguje poměrně spolehlivě a dá se poslat skoro z každého města. Trasu Guatemala - Evropa ale zdolá zásilka i za několik týdnu.

 
Ostatní:

Časový posun je -7 hodin

Elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory

Mezinárodní předvolba: 502


Důležitá tel.čísla:

Zdravotní péče je na dobré úrovni, avšak finančně náročná. První pomoc v případě úrazu zajišťuje guatemalský Turistický institut. Před cestou do Guatemaly doporučujeme uzavřít světové zdravotní pojištění, náklady na ošetření je však třeba platit hotově, přičemž následná refundace pojišťovnou je možná pouze tehdy, byl-li turista ošetřen ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny.

Policie: 110 nebo 120

Červený kříž: tel.: 125, 0050-2530530

Oddělení pro cizince: tel: 0050 2361 8478 a 79
 

 
Adresa konzulátu:

Velvyslanectví - Mexiko

Adresa: Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo
11590, México D.F.
Otvírací hodiny: po, st, pá 09.00 - 12.00
Telefon: 0052/55/55312544, 55312777, 52506562
Fax: 0052/55/55311837
E-mail: mexico@embassy.mzv.cz

 

Zastoupení ČR v Guatemale: Honorární konzulát ČR, Consulado ad honorem de la República Checa, 21 Avenida "A" 0-89, Zona 15, Vista Hermosa II, Guatemala 01015.

 

 

Zpět