Honduras 

Vhodná doba k návštěvě:
únor - duben: Podnebí Hondurasu je teplé, vlhké pasátové, v horách mírnější s vydatnějšími srážkami. Deštivá sezóna začíná v květnu a trvá až do října. Zatímco na pobřeží Pacifiku je suché období mezi listopadem a dubnem, na pobřeží Karibského moře prší celý rok zhruba stejně.
 
Teploty v oblasti:
Teploty se pohybují mezi 25-30°C.

 
Vízum:
Bezvízový styk při pobytu do 90 dní. Ke vstupu je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců.
 
Vstupní a výstupní poplatky:
poplatek za vstup – většinou 3-4 USD a za výstup okolo 1-3USD. S těmi poplatky je to v celé Střední Americe podobné. Platí se většinou podle toho, na kolik si celník troufne. U vstupu jsme jednou dostali na 3 USD potvrzení, takže to se dá asi brát za bernou minci. U výstupu nikdy a když chtěli, většinou jsme neplatili. Všeobecně je nelepším receptem říci, aby vydali potvrzení – to rozhodne, jestli je poplatek oprávněný. Když i bez potvrzení trvá na poplatku, je účinné říci, že minule se neplatilo, tak jak je možné, že se má platit.

Měna a kurz:

měnou je Honduraská Lempira (HNL), 1HNL = 0,954Kč

Doporučuje se cestovat s USD, neboť Euro je jen velmi těžko směnitelné na místní měnu. Směňovat USD na místní měnu (lempira) je možné v bankách nebo v autorizovaných směnárnách (Casas de Cambio).

Platit je možné v dolarech, které jsou zde také používány. Lepší je vyměnit si lempiry, neboť při platbě dolary se snaží vše zaokrouhlit ve svůj prospěch. Možností směny není mnoho. První z možností bývá na hranicích, kde se dá vyměnit buď ve směnárně nebo u místních vexláků. I směna u vexláků je bezpečná – dá se s nimi dohodnout kurs, který je většinou podobný tomu v bance – o maličko nižší – aby vydělal. Ve vnitrozemí jsou banky. Čeká se v nich však většinou dlouho.

 
Dostupnost bankomatů:
Bankomatů není mnoho a většinou jen na VISA.
 
Orientační ceny:

Nenáročný cestovatel bude potřebovat 10 USD denně, náročnější i trojnásobek.

Slušné hotely jsou dostupné v Tegucigalpě a San Pedro Sule, kde jsou nižší ceny i kvalita. Ubytování ve velmi skromných podmínkách se dá od 4 USD za dvě osoby (při troše smlouvání), v Copan Runas od 7,5 USD, o něco luxusnější i pětadvacet dolarů. Ve venkovských oblastech je možné ubytování zajistit, ale počítejte se spartánskými podmínkami. Nocování pod širým nebem může být riskantní.

Stravování je snadné ve velkých městech, největší výběr restaurací a barů je v hlavním městě Tegucigalpě. Fast food na ulici přijde zhruba na dva dolary, oběd v obyčejné restauraci nebo motorestu na 2-3 USD, v lepší restauraci na deset dolarů.


Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):
pokrmy: anafre – jakési fondue (sýr, fazole, maso) a také tapado – zeleninová omáčka.

Na severním pobřeží je kuchyně ovlivněna karibskými tradicemi a často se konzumují mořské plody a ryby. Častou přílohou k jídlu je kokosový chléb (pan de coco). V nabídce jsou i kokosové rohlíky (lze zakoupit od žen a dětí přímo na pláži).

guisado – ostrá kuřecí omáčka či sopa de caracol – omáčka ze škeblí.

Rychlá svačinka: na honduraských ulicích koupíte baleadu (tortilu plněnou fazolemi, sýrem a smetanou).

Mezi typická jídla patří curiles (mořské dary) a placky tortillas. Kuře je také vděčná strava a je obvykle velice dostupné. Jako příloha se dávají „platano frito“ – smažené banány na způsob našich hranolků – podobně chutnají. Jsou však z k tomu určených banánů – škrobových. Banánů je cca 400 druhů. Z banánů se také dělají banánové chipsy.

pět značek piva: Salvavida, Imperial, Port Royal, Nacional, Polar. V zemi se destiluje rum a pálenka aguardiente. Vyrábí se zde i domácí kořeněná kořalka guifiti, která je rozšířena na vesnicích.

 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:

Vysoká míra kriminality (jedna z nejchudších zemí střední Ameriky), cestovatelé se ale cítí spíše bezpečně.

Severní pobřeží někdy postihují uragány

 
Doprava:

Domácí letecká doprava spojuje řadu měst, ale je drahá. Doporučujeme jezdit autobusy. Jezdí často a do mnoha měst od úsvitu do odpoledne – do setmění. Jsou levné, ale bývají plné – cena je zpravidla okolo 20 HNL za hodinu jízdy. Zpravidla jsou to vyřazené školní autobusy z USA – tzv. chicken busy. Místa je v nich málo. Na jedné straně bývají dvě místa a na druhé tři. Když už se Vám zdá, že je autobus plný a nebude se pro nástup zastavovat, teprve opravdu začínají přistupovat pasažeři. Na každou stranu se vejde ještě po jednom až třech. Nad cizincem se většinou smilují a nechají ho sedět dle standardu. Pro odvážné stopaře je Honduras zemí zaslíbenou. Taxikáři často jezdí bez taxametrů a zákazníky se snaží ošidit – toho, kdo se nechá. Cenu je třeba si domluvit dopředu. V Tegucigalpě se dá říci, že je to docela levný způsob dopravy, když nevíte, kam vlastně jedete – respektive kudy a čím byste měli jet. Autobusy zastavují na okraji a tato místa často nejsou v mapách zakreslena. Železniční doprava je levná, ale funguje jen omezeně.

 
Dostupnost internetu:

V Hondurasu je internet dostupný, není však na každém rohu. Není drahý.

 
Ostatní:

Časový posun: -6 hodin oproti SEČ

elektrické napětí 110 V (zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory)


Důležitá tel.čísla:

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Hondurasu mohou vyhledat lékařskou pomoc ve všech místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V Tegucigalpě existuje několik zdravotnických zařízení se solidním standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká.

Hospital Vera (Tegucigalpa) - 2373156 a 60

Hospital La Policlínica (Tegucigalpa) - 2373211 a 12

Hospital del Valle (San Pedro Sula) - 5518436

Centro Médico CEMESA (San Pedro Sula) - 5567401

Červený kříž 195 

Hasiči 198

Policie 199.

 
Adresa konzulátu:

Zastoupení ČR v zemi: Honorární konzulát České republiky v Honduras Consulado Honorario de la República Checa La Constancia, S.A., Centro Comercial los Castaňos, Tercer Nivel, Tegucigalpa

 

Zpět