Singapore 

Vhodná doba k návštěvě:
Singapur můžete navštívit v kterékoli roční době – nezáleží na počasí, které je tu pořád stejné – horké a vlhké;  Deště jsou sice krátké, ale za to vydatné a prudké – může se stát, že vás během návštěvy Singapuru zastihnou každý den.
 
Teploty v oblasti:
Teplota přesahuje 20C, a to i v noci, vlhkost dosahuje 75 %.

Vízum:
Bezvízový styk pro pobyt do 30dnů. Občané ČR musí mít platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců. Další uváděnou podmínkou pro vstup do země je potvrzená zpáteční letenka ze země nebo letenka do dalšího místa pobytu v případě průjezdu zemí, případně platné povolení ke vstupu do země, do které osoba přes Singapur cestuje. Poslední podmínkou pro vstup je zajištění dostatečných finančních prostředků pro pobyt, jejichž výše však není přesně stanovena. Není vyloučena namátková kontrola dostatečného finančního zajištění pobytu v zemi.
 
Vstupní a výstupní poplatky:
Při příjezdu je vyžadováno vyplnění imigrační karty (tzv. Disembarkation/Embarkation Card), jejíž polovina je odebrána při vstupu a druhá polovina při odjezdu ze země. Formulář obsahuje kromě běžných údajů o cestujícím také délku a místo pobytu v Singapuru. Jiná přihlašovací povinnost neexistuje.

Měna a kurz:
Měnou je singapurský dolar (SD), 1SGD = cca 14Kč
 
Dostupnost bankomatů:

Platba platebni kartou je bezproblemova a ATM ( bankomat ) je dostatek.

 
Orientační ceny:

 Singapur je mnohem dražší než okolní asijské země. I tady se však dá sehnat ubytování v levných penzionových noclehárnách v ceně kolem 10 singapurských dolarů na osobu a najíst se vždycky dá v levných pouličních stáncích

levné ubytování v noclehárně 5,5 USD
levné ubytování v jedno/dvoulůžkovém pokoji 14/20 USD
denní výdaje na jídlo ze supermarketu 3 USD
vstup do Orchidária v Botanické zahradě 1,3 USD
vstup na Sentosu  4,5 USD
vstup na Merlion 2 USD
vstup do Singapore Science Center 2 USD
jízdenka na 8 jízd  metrem 4,5 USD
jízda autobusem MHD 0,6 USD
bus MHD z centra do Džohor Bahru (Malajsie) 0,8 USD
pohled 0,3 USD
mýdlo 0,3 USD
4kg balík do Čech (po moři) 20 USD
noviny 0,4 USD

Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):
Tři nejvyšší budovy v Singapuru:
UOB Plaza – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.
Republic Plaza – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.
OUB Centre – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.

Tři nejrozsáhlejší ostrovy:
Pulau Tekong – 2 442,6 ha
Pulau Ubin – 1 019,2 ha
Ostrov Sentosa – 349,3 ha

Tři nejpopulárnější sporty v Singapuru:
1. jogging
2. plavání
3. chůze
 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:

Velmi kuriózní je Singapur svými neustálými zákazy. Velmi proslavený je například zákaz dovozu žvýkaček. Důvod je prostý, žvýkačky se používali na zablokování dveří metra. Zákazy však uvidíte téměř všude – v metru, na ulicích v restauracíh. Upozorňují na zákaz kouření, pití, odhazování odpadků apod. Zaplacení obyčejné pokuty Vás bude stát kolem 500 – 1000 singapurských dolarů (tj. asi 260 USD). To udržuje Singapurany v poslušnosti.

Jinak je Singapur pro cizince bezpečný. Je možno se bez problémů pohybovat po ulici ve dne i v noci, riziko přepadení nebo kapesní krádeže je menší než v ČR. Pitná voda je zdravotně nezávadná a pouliční stánky s jídlem bezpečné.

 
Doprava:
 Doprava v Singapuru je blizka zapadnim civilizacim. Siroka sit metra, autobusy, taxi. Singapur ma hustou sit modernich komunikaci, Verejna doprava je zajistovana 128 km podzemni a nadzemni rychlodrahy, hustou siti autobusove dopravy a velkym poctem vozu taxi.
Doprava ve meste je jednoducha. K dispozici je metro, ktere ma hlavni 3 linky. Doprava je jednoducha a prehledna ( mozna prehlednejsi nez v prazskem metru ). System listku na dopravu koupite v automatech s dotykovou obrazovkou, ktera vam ihned rekne, kolik stoji listek do zadane stanice, nebo lze vyuzit i tabuli, kde jsou ceny jiz vypsany. Automat vyda plastovou kartu, na ktere je elektronicky zaznamenana cilova stanice. Do metra se vchazi pomoci turniketu, ktere ve velke mire zabrani vstupu cernym pasazerum. Ke kazdemu listku je pripoctena cestka S$1 a pokud listek vratite zpet do automatu, je vam castka vracena ( neco jako u nas system vratnych lahvi ). Doprava samotna neni prilis draha, cena z Changi Airport do mesta stala po odecteni poplatku za listek S$1.50. K doprave po meste lze vyuzit i autobusovou dopravu, ktera ma zhruba stejne cenove rozpeti. Vsechny dopravni prostredky jsou klimatizovany.
Jako zajimavost bych tu uvedl, ze jedna ze spolecnosti, provozujici taxi a autobusy ma nazev SMRT - asi neriskovat.
 
Dostupnost internetu:

Sektor telekomunikací, který patří mezi nejlepší na světě, stále pokračuje v růstu. Samozřejmě i přístup k internetu je velmi jednoduchý a laciný (Internetové kavárny jsou ve městě celkem běžné, zaplatíte asi S$5 (US$2.95) za hodinu. Využijete-li služeb v hotelech, zaplatíte cenu mnohem vyšší, v řetězci amerických kaváren Starbucks je zdarma - pokud si něco koupíte)

 
Ostatní:

Časový posun: +6hod (letní čas) + 7hod (zimní čas)

Elektřina - 220 - 240 V, 50 Hz, zásuvky se třemi zdířkami. Před odjezdem si musíte pořídit adaptér.


Důležitá tel.čísla:

Mezinárodní předvolba: 0065, mobilní: 00658, 00659

první pomoc 995, policie 999, informace pro turisty 1800 736 2000 (zdarma, pouze v rámci Singapuru), počasí +65-6542 7788, informace o telefonních číslech 100

 
Adresa konzulátu:

Velvyslanectví Singapurské republiky-c/o Ministry of Foreign Affairs (Ambasáda)
Adresa: Tanglin , Singapore , 248163 Kontakt: Tel.: 0065-6379 8200 Fax: 0065-6379 8228
Provozní hodiny úřadu:
po. - pá: 8.30 - 17.30, so: 8.30 - 13.00

Velvyslanectví České republiky v Singapuru, Embassy of the Czech Republic, 7 Temasek Boulevard, #18-02, Suntec City Tower One, Singapore 038987

 

Zpět