Chile 

Vhodná doba k návštěvě:
Léto - prosinec až květen
V centrální oblasti od května do srpna období dešťů
(sever - pouštní charakter, jih chladný a vlhký, centrální část středomořské počasí)
 
Teploty v oblasti:
listopad - březen 28/10,  duben - říjen 15/3

Vízum:
Do 90ti dní bez víza.
Vyplňuje se průvodka, část se odevzdá při vstupu, druhá část při opuštění.
 
Vstupní a výstupní poplatky:
Odletový poplatek 26USD.

Měna a kurz:

Měnou je "chilské peso (CLP)", 1000Peso = 2USD = 36Kč       /  100Kč = 2770Peso

Při směně zahraniční měny jsou nejběžnější americké dolary (kurs v dubnu 2009 cca 590 chilských pesos za jeden americký dolar) a stále častěji také euro, které má dlouhodobě i výhodnější kurs (cca o 100 chilských pesos více než americký dolar). Před vlastní směnou vyšších obnosů doporučujeme porovnat kursy v několika směnárnách, případně bankách, kursy v hotelových zařízeních a ve směnárnách na mezinárodním letišti v Santiagu a na hraničních přechodech jsou samozřejmě výrazně méně výhodné.

 
Dostupnost bankomatů:
V turistických centrech je běžná platba kreditními kartami (nejčastěji MasterCard a Visa), nicméně před použitím platební karty v určitém zařízení doporučujeme konzultovat se zaměstnanci, zda tu kterou kartu skutečně přijímají (indikace logem na vstupních dveřích nejsou často směrodatné s výmluvami na technické problémy atd.). Síť bankomatů ve městech je hustší než v ČR (hovoříme o větších městech a vybraných turistických střediscích), avšak pozor – existují dva druhy bankomatů: jeden pouze na výběr hotovosti debetními kartami vydanými místními bankami (bankomaty označené „Redcompra“) a druhý na výběr hotovosti z mezinárodních karet kreditních (bankomaty jsou viditelně označeny logem, v naprosté většině bankomatů jsou indikace pro jednotlivé operace na obrazovce rovněž v anglickém jazyce). Banky fungují pro veřejnost od pondělí do pátku pouze do 14 hodin.Cestovní šeky jsou vcelku obvyklou praxí. Jinde než v hotelích jsou platby přímo v dolarech možné pouze ve velmi omezené míře a vždy až po předcházející dohodě (tržiště, taxi, turistické služby). V běžné komerční síti cizí měnu nepřijímají. Nerezidentní cizinci mají při platbě za ubytovací služby v amerických dolarech ve většině případů možnost zaplatit cenu bez DPH (19 procent): avšak ne všechny hotely tuto výhodu cizincům ochotně poskytují, doporučujeme jednak ověřit si možnost platby v USD bez DPH předem (a náležitě se jí domáhat) a zadruhé „pohlídat si“, aby vám ubytovatel přepočetl cenu v USD správně, tedy skutečně bez DPH (velmi často se hotely snaží „nasazovat“ za stejnou službu dvojí ceny – jednu v pesos s DPH a druhou, vyšší, v USD).
 
Orientační ceny:

Ubytování v hotelu se pohybuje cca od 30 USD za osobu a noc.
Ubytování v levných domácích penzionech zvaných „alojamientos“, hospedaje“ nebo „penzion“ lze najít podstatně levněji, při troše výmluvnosti snad už od cca 3 USD na osobu – zejména v případě dvojlůžka.
Restaurace nabízejí poměrně kvalitní jídla, většinou národní.
1 000 km busem je zhruba 20 USD.
Veškeré zdravotnické služby jsou však velmi drahé. Jejich úroveň je také rozdílná. Platí se obvykle ihned v hotovosti.

Ceny v pesos:

Jízdenka metrem 320
Jízdenka autobusem v Santiagu 300
Hot Dog (v Chile „choripan“) v rychlém občerstvení 1.000
Burger King (nejlevnejší výběr+kola+chipsy) 1.990
Pizza pro jednu osobu (Pizza Hut) 3.500
Oběd (tzv. „menu ejecutivo“, ve všední den a levné restauraci) od 2.000
Oběd „a la carta“ v restauraci stř. kategorie 3.500 - 4.500 (bez pití)
Noc v průměrném hotelu 30.000 (Santiago)
20.000 (mimo turistická centra)
Nejnižší zjištěná cena za hotel v Santiagu 4.000
Levný hotel v Santiagu 12.000
Camping za osobu 5.000 - 20.000
Pivo v restauraci (0,3 l) od 800
Točené pivo (tzv. „schop“, 0,5 – 1 l) v Santiagu od 2.000
0,7 l nejlevnějšího chilského vína v samoobsluze 900 – 1.200


Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):
chilské národní pokrmy, jako například fazolová polévka, bezmasé kukuřičné motýlky "humitas", kukuřičný hrnec "pastel de choclo" (zapečená kukuřičná kaše s mletým masem), nebo "čarkikán" (směs fazolí a různé zeleniny s masem). Chilští kovbojové a ledkoví dělníci si brali do práce těstové placky plněné ostrou masovou směsí "empanadas. Obyvatelé sychravých patagonských končin přispěli hovězím a jehněčím, hustými masovými i zeleninovými polévkami nebo hliněným kotlíkem plným hovězího a rybího masa, mušlí, klobás a brambor zvaným kuranto. Ve fjordech studených jižních moří a v prudkých řekách chilských And se loví množství mořských i sladkovodních ryb. Jejich králem je losos, který se podává syrový v marinádě jako ceviche nebo jako carpaccio. Před jídlem málokdo odolá pálence z vylisovaných hroznových slupek "pisko", o jejíž původ a název se pře Chile se sousedním Peru, smíchané s citrónem a trochou cukru. Vyhlášené je chilské víno, obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a je chloubou chilského zemědělství. Zvláště proslulá je odrůda Cabernet Sauvignon, pro jejíž pěstování jsou v Chile snad nejlepší podmínky na světě. Vinná réva se v Chile začala pěstovat již v 16. století, dvě stě let předtím, než se objevila v Kalifornii. Od sedmdesátých let minulého století se v Chile začíná více uplatňovat také pivo. Od českého piva se však poněkud liší, neboť obsahuje více alkoholu a méně sladu. Asi nejprodávanější je pivo značky Cristal, podobné českému desetistupňovému pivu. 
 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:
Nejčetnější problémy, zejména ve vybraných čtvrtích velkých měst jako Santiago, Valparaíso, Vina del Mar aj., mívají zahraniční turisté s kapesními zloději. Zvláště upozorňujeme na relativně vysokou kriminalitu v historickém centru Valparaísa kolem přístavu a ve městech v blízkosti bolívijských a peruánských hranic. Zvláštní pozornost věnujte osobním věcem během přesunů (zejména nočních) autobusem, případně vlakem (železnice Santiago – Temuco a železniční dráha Arica – La Paz, případně železnice z chilské Calamy do Bolívie).
 
Doprava:

Cesta autobusem Buenos Aires - Chile 2dny
Ceny autobusů téměř stejné u všech společností, mimo lůžkových je cca 1 000 km / 20 USD. Autobusová doprava je v Chile nejvýhodnější. Na velké vzdálenosti jsou k dispozici speciálně upravené dálkové lůžkové vozy (coche-cama) a pololůžkové úpravy (coche semicama).
železnice v této zemi téměř neexistuje.
Autostop je zde relativně častý a bezpečný.

 
Dostupnost internetu:
Internetové kavárny jsou v Chile naprosto všude, i v těch nejmenších osadách. Cena je zhruba 1 USD/30 min.
 
Ostatní:

časový posun proti České republice je -5 (-4 hod. = letní čas)

Elektřina: 220 V, 50 Hz. Zásuvky mají 2-3 kulaté kolíky a pro naše ploché vidlice není třeba.


Důležitá tel.čísla:

Mezinárodní předvolba: 0056, mobilní 00568, 00569

Uniformovaná státní policie (Carabineros de Chile): 133,
záchranná služba: 131,
hasiči (Bomberos): 132,
velvyslanectví ČR: 2321066, 2311910, fax: 2320707

 
Adresa konzulátu:
Embajada de la República Checa, Av. El Golf 254, Casilla 217-10, Las Condes, Santiago de Chile
 

Zpět