Srí Lanka 

Vhodná doba k návštěvě:
prosinec - březen: Srí Lanka je typická země s tropickým podnebím. Na západním a jižním pobřeží a hornatém vnitrozemí jsou nejpříznivějšími a nejsuššími měsíci období od prosince do března, na východním pobřeží pak od května do září. V evropském zimním období přijíždí na Srí Lanku nejvíce cizinců, jsou i vyšší ceny. Výhodami nízké sezóny jsou nižší ceny letenek i ubytování a méně lidí v exponovaných místech a ani počasí není špatné – teploty příliš neklesají, pouze častěji prší.
 
Teploty v oblasti:
Průměrná teplota v Colombu a níže položených pobřežních regionech se pohybuje kolem 27 °C, v středněhorských oblastech v okolí města Kandy je pak cca 20 °C, v ještě výše položených oblastech klesá až cca k 16 °C

Vízum:
Turistické vízum se českým občanům uděluje zdarma při příletu na Srí Lanku.
 
Možnosti získání víza (na hranicích, letištích, potřebné náležitosti):
Cestující musí prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Je vyžadován cestovní pas platný ještě nejméně 2 měsíce po návratu.
V současné době je možné přijet na Srí Lanku pouze letecky.
 
Cena víza:
0 Kč
 
Vstupní a výstupní poplatky:
Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card, která se předkládá společně s pasem během imigrační procedury.

Měna a kurz:
Měnou je  srílanská rupie (LKR) = 100 centů, 16Kč=100LKR
 
Dostupnost bankomatů:
Nejvýhodnější je měnit přímo hotové peníze, i když bankomatů v Colombu i jinde přibývá.
 
Orientační ceny:

Jídlo i ubytování jsou na ostrově levné. Od půl dolaru dostanete obyčejné jídlo, ubytovat se lze od 4 USD za pokoj. Za částku okolo 30 USD na den již můžete bydlet v přijatelném hotelu a jíst rozmanitou stravu. Nejlevnější ubytování lze pořídit asi za 300 rupií, komáři a švábi jsou v ceně. Dostatek ovoce vždy seženete za levný peníz na tržištích. Alkohol je běžně k dostání. O většinu věcí, včetně ubytování, se smlouvá.


Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):

Když už jste na ostrově, nenechte si ujít příležitost vypít si v klidu pravý cejlonský čaj (ve zbytku světa se pod názvem Cejlonský čaj prodává ledasjaká směs), nejlépe ten s názvem BOPF (Broken Orange Pekoe Fannings).

Jídlo na Srí Lance je velmi chutné. Hlavním pokrmem je rýže a karí. Jídla jsou často velmi kořeněná a ostrá, pokud to i přesto je málo, stačí přidat trochu všudypřítomné pol sambol (příloha vyrobená z nastrouhaných kokosů, chilli a koření). Častá je příloha zvaná mallung (nařezané zelené listí s kořením, lehce osmahnuté) či parripu (červená čočková kaše). Časté jsou i pokrmy z ryb a mořských živočichů. Mezi unikátní jídla patří hopper (malá omeleta, někdy podávaná s vejcem naměkko nebo medem a jogurtem). Rýžovou náhražkou může být pittu (směs rýže a nastrouhaného kokosu). Na ulicích se dají koupit tzv. rotty (různé náplně jako chilli, cibule, slanina, vejce aj. zabalené v omeletě). Srílančané mají i spoustu dezertů – mj. wattalappam (mléčný pudink s karamelovou příchutí), kiri peni (tvaroh s medem či sirupem), kavun (kořeněný moučný a sirupový dort) či kiri bath (rýže vařená v mléce). K dostání je velký výběr nápojů typu Sprite, Fanta, Cola a samozřejmě i balená voda. Osvěžujícím přírodním nápojem je thambilli (kokos na pití). Nedoporučuje se do těchto nápojů přidávat led, neboť není zřejmé, z jaké vody byl vyroben. Na Srí Lance se často pije tzv. milk tea (čajový odvar s horkým mlékem a cukrem). Poměrně drahým pitím na místní poměry jsou piva. Mezi populární alkoholické nápoje patří toddy (jakýsi mošt z kokosového mléka) a arak (vyrábí se ze zkvašeného a kultivovaného toddy). 

 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:

Vždy je třeba předem požádat o možnost fotografování či natáčení lidí, posvátných míst či interiérů klášterů (např. v Dambulle je vše zakázáno, jinde dovoleno za poplatek).

Střední a jižní část Srí Lanky je bezpečná - jako nejméně riziková se jeví přímořská letoviska na jih od Colomba, střed ostrova a historická města Polonaruwa, Sygirya a Anuradhapura. Důrazně nedoporučujeme příliš ležérní a odvážné oblečení, ženy se na plážích nesmí opalovat nahoře bez ani v příliš malých bikinkách. Do posvátných chrámů není povolen vstup s odhalenými rameny a koleny.

 
Doprava:

Na Srí Lanku je nejlepší přiletět, protože lodní linky z Indie byly kvůli občanské válce na severu Srí Lanky zrušeny. Jezdí se vlevo. Půjčování aut je možné, jen místní doprava je velmi hektická, protože dopravní předpisy se běžně nedodržují. Ulice jsou navíc přeplněné nejen auty, ale i zvířaty, cyklisty, cizinci a místními obyvateli, kteří si klidně povídají uprostřed ulice. Možné je i cestování vozem s řidičem, což je nepříliš drahá a bezpečná varianta. Taxi stojí v každém městě. Využít můžete služeb motorových rikši za velmi dobrou cenu, a to i na meziměstskou dopravu.

Celkem kvalitní autobusy spojují všechna obydlená místa. Železniční doprava spojuje hlavní město Kolombo se všemi zajímavými místy. Vnitrostátní lety fungují denně mezi letištěm Ratmalana v Kolombu a malými letišti Batticaloa, Trincomalee, Gal Oya a Palali. Využít můžete i helikoptéry s vojenskými piloty, kteří často létají s cestovateli po zajímavých oblastech.

 
Dostupnost internetu:

Internet - je běžně dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 25 Kč za hodinu.

šta: Pošty jsou otevřeny od pondělí do pátku od 10 do 17 hod. Pohledy se dají koupit ve všech turistických místech společně se známkami. Do České republiky bývá zásilka doručena do deseti dnů.

 
Ostatní:

Elektrické napětí je 230-240 voltů. Vzhledem k naprosto nestandardním zásuvkám je třeba pořídit si adaptér (na Srí Lance běžně k dostání v prodejnách elektra) nebo si s sebou vzít bateriové přístroje.

Hlavním partnerem pro všechny české mobilní operátory je Sri Dialog.

Časové pásmo: GMT/UTC + 5,5 hodin.; oproti ČR tedy +4,5 hodin v době zimního času a +3,5 hodin v době letního času.


Důležitá tel.čísla:

Mezinárodní předvolba: 0094

Důležitá telefonní čísla: policie (01-433333), první pomoc (01-422222), hasiči (01-422222)

 
Adresa konzulátu:
Honorary Consulate of the Czech Republic,188, Vauxhall Street, Colombo, P.O.Box 1626
Pro Srí Lanku má v působnosti i velvyslanectví v Dillí: Embassy of the Czech Republic,50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi,110 021
 

Zpět