Mexiko - Jak přežít s malým dítětem 12hod v letadle
Tak to je opravdu výzva!!!
Letíte do Řecka? Nebo do Egypta? Tak to je v pohodě... Ty 2-4 hoďky zvládne batole jakéhokoliv věku v pohodě. Při troše snahy a šikovnosti rodičů. Co ale dělat u dlouhých zaoceánských letů? Když už navíc dítě vyrostlo z odpoledního spánku a nelze tak spoléhat ani na to, že si v letadle aspoň na hoďku dáchne a vy načerpáte další síly?
Článků na toto téma jsem dříve načetla opravdu hodně, ovšem bez nějakého většího přínosu. Budeme si tedy muset vystačit s vlastními zkušenostmi a fantazií - oboje naštěstí máme. Tak pojďme na to.
První půlhodinka vzletu/letu bývá v klidu. Děti jsou ve fázi, kdy si ještě let letadlem užívají :) Necháváme na nich jak dlouho to vydrží a my zatím šetříme síly. Pak je třeba začít je systematicky bavit.
Základem je notebook/tablet na pohádky, to je jasný - baterka vydrží tak dvě celovečerní pohádky - to máte i s přestávkami na záchod dobré 2,5hodiny vyplněného času. Máte-li oboje (tablet i notebook), je to značka ideal.
Paráda, zbývá 7hodin.
Jídlo. Nechte děti si trochu "zaprasit". Stranou jdou všechna pravidla zdravé výživy a nastupují brambůrky, tyčinky, čokoláda, gumové bonbony. Když budete šikovní a vyberete potraviny, které se dlouho konzumují (tuhý gumový žvýkací had, lízátko - třeba to píšťalkové - to má navíc další zábavný rozměr), můžete si v součtu se všemi svačinami a obědem odškrtnout další dobré 2hodiny. Po lízátku navíc strávíte dalších 20min se svou ratolestí na záchodě u umyvadla, takže úžasné! :) Sladkost je vhodné schovat i pro případ turbulencí. V druhé půlce letu už budou děti zpruzené a každé násilné poutání do sedačky a příkaz "Seď klidně" může být důvodem i hodinového řevu. Takže připoutat a uplatit sladkostí, nelze-li jinak. Rovněž je pro dítě vhodné něco cumlat při vzletu/přistání - snadnějí pak vyrovnává tlak v uších. Vše ale nějak s rozumem, aby se Vám dítě neposralo už v letadle :)
Krom mlsot nezapomeňte do letadla přibalit i balzám na rty. Po hodinách v klimatizovaném letadle, bývají rty často vysušené, až do krve rozpraskané. A taky nazouváky/papuče pro děti. Ty oceníte, až půjdete po stošedesáté s dětmi na záchod a pokaždé jim budete muset obouvat boty, protože si je už po stošedesáté zuli. Náhradní oblečení je nutné pro všechny, polit může být kdokoliv, jak jsme se už mnohokrát přesvědčili.
Dostatek tekutin. Na palubě letadla má standartně každý k dispozici 0,5l vody v PET lahvi plus asi 3-4x prochází letušky a v případě zájmu Vám nalejí jeden malý kelímek čehokoliv co žádáte. V souhrnu tedy máte asi litr tekutin na osobu, což je dost málo. Akorát zaděláno na dehydratační bolehlav po 10hodinách letu. Můžete samozřejmě každou chvíli letušky obtěžovat a žádat další a další pití nebo utratit nemalé peníze za další PETky koupené na palubě letadla. A nebo můžete sebou do kufru přibalit láhev/lahve - při rentgenové kontrole před letem musí být prázdné, tekutiny nad 100ml objemu se na palubu brát nesmí. Až projdete skrz kontrolu do čekací odletové haly, zajděte s lahví na záchod a naplňte ji vodou, přisypte Tang, šumák, Vitacit a dostatek tekutin na palubě máte zaručen.
Zábava všeho druhu. Sem patří nějaká oblíbená kniha, dětský časopis s rébusy a spojovačkami, které už začínají bavit našeho staršího pětiletého syna... Pexeso. Papírové skládanky (poslouží libovolně rozstříhané obrázky). Bingo - to jsme zařadili letos - máme obrázkové bingo, postupně taháme obrázky a každý si škrtá - zvládnou děti od tří let. Abychom motivovali i toho nejmladšího, hraje se o gumové medvídky - kdo má vyškrtaný sloupec/řádek, bere si medvídka. Lego - to je už maličko prostorově náročnější, ale dá se. je to jedna z nejvděčnějších hraček, jeden pytlík sebou bereme vždy. Postavíme nějakou hračku, se kterou si kluci vyhrají a pak se rozebere a postaví zase něco jiného. Magnetická stavebnice - zakoupila jsem letos - je malá a pro děti bude v letadle nová, ještě ji neviděli, aby je to pak v letadle bavilo co nejdýl :). 3D skládačky, ideal papírové, aby to bylo lehké a nezabíralo moc místa. Karty - záleží na schopnostech dětí, naši už třeba Prší zvládnou a tak půl hoďky je to vždycky baví. Malé autíčko, letadlo, vrtulník, co kdo má rád. Nafukovací balónek - to si říkáte, že je do letadla asi blbost, ale my vždy nike air max offerta saldi rezervujeme v letadla místa hned za přepážkou záchodů, kde je asi metrový prostor na nohy. Sice tudy furt někdo prochází na záchod, ale ten prostor je k nezaplacení. Kluci si mohou hrát na zemi, skákat ze svých sedaček na zem, libovolně se protahovat. Nikomu nebouchají do sedadla před sebou = níkdo si moc nestěžuje. A můžou si tam pinkat tím nafukovacím balonkem. Často se přidá i některé další dítě. Ani si neumím představit, jak bychom to zvládli na standartních místech, kde není prostor vůbec žádný. Pastelky. Škrabací obrázky. Pískování obrázků barevným pískem - z toho je trochu bordel a je lepší si to nechat až nakonec, abyste pak nemuseli sedět 10hodin v sedačce plné písku. Dá se třeba i Člověče nezlob se/Dáma, ale musela by to být taková ta magnetická verze, abyste nehonily figurky po celém letadle při každé turbulenci. Domino - papírové. Omalovánky. Pexeso.
Improvizace dětí - té necháváme volný průběh vždy jen chvíli. Daneček (5let) obvykle zapojuje kablíky do každé volné škvíry v letadle, Samík (3roky) navazuje kontakty po celém letadle.Ve větší míře necháváme prostor improvizaci až tehdy, kdy už nedisponujeme žádnými silami. Obvykle končí rvaním mezi kluky a dvojnásobným řevem.
Takže to by byla teorie. Jak bude letos vypadat praxe uvidíme za tři dny :)
Snad vše zvládneme. Trochu mě uklidňuje fakt, že jsme se rozhodli rozdělit náš let. Loni jsme jeli 2hodiny do Vídně, odtud letěli do Dusseldorfu a odtud 10hodin do Dominikánské republiky. A byly jsme vzhůru 24hodin v kuse, na hranici svých sil.
Letos to máme také z Vídně do Dusseldorfu a pak 12,5 hodiny do Cancunu. Měla jsem velké obavy, že už by toho bylo na nás všechny přespříliš. A tak jsem koupila letenky do Dusseldorfu na jeden den navečír, v Dusseldorfu jsme se rozhodli přespat a druhý den dopoledne kolem jedenácté poletíme do Cancunu. I s přespáním v Dusseldorfu nás navíc takto zvlášť koupené letenky vyšly o několik tisíc méně, tedy se to vyplatilo i finančně.