Nikaragua 

Vhodná doba k návštěvě:
Prosinec - duben:  V oblasti nížin jsou teploty téměř vždy velice horké, ale vzduch je svěží během období dešťů (od května do prosince). Období sucha má Nikaragua od prosince do dubna a převládá často vítr, který sebou přináší mlhy hnědého prachu. V oblasti pobřeží je horko a vlhko. Prší zde od března do května. Horské oblasti na severu země jsou daleko chladnější. 
 
Teploty v oblasti:
Roční průměrná teplota je 27 °C.

Vízum:
Bezvízový styk pro pobyt do 90dní. Ke vstupu je vyžadován pas s platností nejméně šest měsíců.
 
Vstupní a výstupní poplatky:
Cena turistické karty činí 5,- USD při vstupu do země na mezinárodním letišti v Managui a 7,- USD v případě použití pozemních hraničních přechodů. Při odletu ze země je třeba uhradit letištní poplatek ve výši 32 USD.

Měna a kurz:

1 NIO = 0,9179 Kč
Většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard). Při placení v restauracích je obvyklé spropitné ve výši cca 10 %. V Nikaragui prakticky není používána jiná volně směnitelná měna než americké dolary

 
Dostupnost bankomatů:
Bankomatů není mnoho a většinou jen na VISA.
 
Orientační ceny:
O něco levnější než okolní státy. Ovoce je v Nikaragui velice levné. Je ho všude plno. V Nikaragui existuje celá řada pouličních bufetů, jídlo je dobré a nezávadné. Kromě bufetů je možné navštívit i comedores nebo cafetines, což jsou hospůdky asi s deseti židličkami, kde si můžete objednat výbornou comidu corriente o několika chodech.

Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):

pokrm Gallo pinto, což jsou fazole smíchané s rýží.

dva druhy piva - Vicotria a Toňa. Victoria se prohlašuje za národní pivo. 

 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:

Nižší míra kriminality než ve zbytku střední Ameriky, ale stále nutno dodržovat zákl. bezpečnostní pravidla (po Haity druhá nejchudší země stř. Ameriky)

Extrémně nebezpečné jsou některé spodní proudy zejména na pacifickém pobřeží.

 
Doprava:
Nikaragujská silniční síť je poměrně dobrá, na některá turisticky zajímavá místa je přístup pouze terénním automobilem. Hlavní silniční tepnou je panamerická silnice, která protíná zemi od jihu k severu a spojuje Nikaraguu se svými sousedy. Silnice umožňuje přístup k atlantickým přístavům Puerto Cortés v Hondurasu a Puerto Limón v Kostarice.
 
Dostupnost internetu:

Nikaragua už má také samozřejmě rozšířený internet. Poslední dobou se budují internetové kavárny, cena je kolem 2 USD na hodinu, v menších vesnicích je cena vyšší.

Pošta v Nikaragui funguje rychle a spolehlivě, ovšem trasu Nikaragua - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny. Poštu můžete poslat z jakéhokoli města v Nikaragui. Samozřejmě platí, že jistější je poslat zásilku z větších měst, jako je Managua, León, Granada.

 
Ostatní:

Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.

elektrické napětí 110 V (zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory)


Důležitá tel.čísla:

Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí být veškeré náklady na lékařské ošetření v plné výši uhrazeny. Ve většině případů je vyžadována platba na místě v hotovosti a předem. V Managui existuje několik zdravotnických zařízení se solidním standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká.

Mezinárodní předvolba: 505

Záchranná služba 128, hasiči 115, policie 118

Elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

 
Adresa konzulátu:

Honorární konzulát - Managua

Adresa: Carretera Sur km 11,5, contiguo al Tanque INAA
Managua
Otvírací hodiny: po-pá 10.00 - 12.00
Telefon: 00505/8870022
Fax: 00505/2666214

Velvyslanectví - San José

Adresa: 75 mts Oeste de la Entrada del Colégio Humboldt
San José
Otvírací hodiny: po-pá 08.00 - 12.00
Telefon: 00506/2965671, 2321471
Fax: 00506/2965595
E-mail: sanjose@embassy.mzv.cz
 

 

Zpět